Znajomość języków obcych jest czymś niezbędnym w dzisiejszym świecie. Cały czas przybywa nowych sposobów na to, jak skutecznie nauczyć się języka. Wybierając któryś z nich, należy pamiętać, że nie każdy jest równie skuteczny.
Żeby zacząć mówić w obcym języku, trzeba wytworzyć w mózgu pewne połączenia. Dzięki nim, umiejętność ta zostanie utrwalona na zawsze. Jest to jak z jazdą na rowerze. Kiedy pierwszy raz wsiadamy na rower, skupiamy całą naszą uwagę na tym, żeby utrzymać równowagę i pojechać, aż w końcu nam się to udaje. Wszystkie próby i starania „wgrywają” w nasz mózg „oprogramowanie”. Gdy już ono powstanie, nie musimy się starać i myśleć nad tym jak pojechać rowerem i się nie przewrócić. Robimy to zupełnie nieświadomie i automatycznie. Możemy cieszyć się jazdą na rowerze, przesuwać granice naszych możliwości i zdobywać nowe umiejętności, np. jeździć „bez trzymanki”.
Tak samo jest z nauką języków. Wprowadzając raz do naszego mózgu nowe słówka, trzeba liczyć się z tym, że szybko mogą się „ulotnić”. Jak wiadomo – wiedza nieużywana zanika. Żmudne wkuwanie zwrotów i regułek nie przyniesie oczekiwanych efektów. Trzeba się w języku „zanurzyć”. Nie tylko w kółko wszystko powtarzać, ale wykorzystywać to, czego się nauczyliśmy, w prawdziwym życiu. Należy pamiętać również, że aby nauka była skuteczna, należy oddziaływać na wiele zmysłów: słuch, wzrok, smak. Wykształcają się w nas wtedy pewne schematy, które w późniejszej rozmowie są wykorzystywane automatycznie i naturalnie. Gdy mówimy, nie musimy tłumaczyć z języka obcego na ojczysty. W podobny sposób uczą się mówić dzieci. Poznają one znaczenie słów poprzez obserwację otoczenia.
W takim razie, jak się uczyć, żeby się nauczyć? Oto kilka trików, które są kluczem do szybkiej nauki języka obcego. Powstały one na podstawie najefektywniejszego sposobu nauki języków, którym jest metoda Krebsa:
1.Zaangażuj wszystkie zmysły i urozmaicaj naukę
Pewnie większość z was zna teksty piosenek lub pojedyncze słowa nie ucząc się ich celowo. Dzieje się tak dlatego, że podczas słuchania muzyki, zaangażowane są obie półkule mózgu. Lewa przetwarza słowa, a prawa muzykę. Uczysz się przez to naturalnie, szybko i niemal nieświadomie. Ten sam mechanizm wykorzystaj przy nauce języka. Łącz słowa, muzykę, obrazki. Zamień nudne, monotonne wkuwanie formułek na ciekawe, różnorodne zadania angażujące wszystkie zmysły. Dzięki temu język będzie wchodził Ci do głowy nie tylko skuteczniej, ale też przyjemniej.
2. Stosuj skojarzenia
Ucząc się przez skojarzenia, łatwiej przyswoisz słowa i szybciej je sobie przypomnisz później, w codziennych sytuacjach. To, czego się nauczysz, zostanie przeniesione od razu do pamięci długotrwałej i zapamiętane na zawsze. Skorzystaj również z metody przeciwieństw – poznasz wtedy 2 nowe słówka w tym samym czasie.
3. Ucz się tego, co jest Ci potrzebne
Skup się na słowach, które możesz wykorzystać w codziennych sytuacjach. Na pewno częściej będziesz mieć okazję użyć słowa „chleb”, niż „platforma wiertnicza”.
4. Zanurz się w języku
Otocz się językiem, którego się uczysz. Jeśli uczysz się angielskiego, słuchaj piosenek po angielsku, oglądaj filmy bez napisów, czytaj artykuły, książki, nawiąż znajomości z obcokrajowcami. Dzięki temu oswoisz się z językiem i stworzysz naturalne środowisko do nauki. Zupełnie jak dziecko, które uczy się mówić przez obcowanie z językiem.
5. Ucz się w przyjemny sposób
Łatwiej jest przyswoić nowe informacje, kiedy sami możemy wybrać sobie dogodny czas i miejsce do nauki. Dlatego, ucząc się języka, korzystaj z platform online i ucz się tam, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Bez stresu i z pełną satysfakcją. Ważne jest też, żebyś nie zmuszał się do nauki. Poświęcaj na nią przynajmniej 30 minut dziennie, a efekty naprawdę Cię zaskoczą.
6. Dostosuj naukę do indywidualnych wymagań
Ustalając własne cele i potrzeby nie tracisz czasu na przyswajanie zbędnych i nieprzydatnych informacji. Koncentrujesz się na tych rejonach, które musisz opanować. Postaraj się też wybrać odpowiednie środowisko, ponieważ najskuteczniej będziesz się uczyć w komfortowych warunkach, bez presji i onieśmielenia, które często towarzyszy pracy w grupie.
Szukając odpowiedniej metody, należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Mając do wyboru tradycyjny kurs w szkole językowej, a nowoczesne platformy, warto zastanowić się nad wyborem tego drugiego. Pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze i dostosować naukę do własnych potrzeb. Wartym polecenia kursem online, który jest oparty na wyżej wymienionych zasadach nauki, jest interaktywna platforma fiszek Ling Fluent. Angażuje ona kilka zmysłów naraz i wykorzystuje naturalne zdolności umysłu. Jest to naprawdę, przyjemna metoda nauki języka, a wygoda i szybko widoczne efekty sprawiają, że motywacja ciągle rośnie.
Więc jeszcze raz: jeżeli chcesz szybko nauczyć się języka obcego, poważnie zastanów się nad sposobem. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw i wybierz to, co jest dla Ciebie najlepsze podczas szybkiej nauki języka obcego.
Nie jesteś wybrańcem? To nic, nauczysz się sam!
Wiele osób błędnie sądzi, że tylko wybrani mają talent do języków i tylko oni mogą się nauczyć płynnie mówić w obcych językach. Jest to nieprawda. Każdy z nas ma taką samą zdolność do uczenia się języków obcych. Wszystko zależy jednak od tego, czy tego naprawdę chcemy. Psychologowie zgodnie twierdzą, że mózg zapamiętuje rzeczy, które przychodzą mi z łatwością i przyjemnością. Rzadko jest jednak to wiedza zdobywana w szkolnej ławce.
Również Richard Simcott nie urodził się jako specjalista językowy. Obecnie jest on hiperpoliglotą władającym ponad 20 językami. W wielu wywiadach podkreśla on, że nauka kolejnego języka sprawia mu taką samą trudność, jak każdemu innemu człowiekowi. Jego zdaniem, sukces uwarunkowany jest chęcią i motywacją, do pokonania przeciwności w nauce języka. Najważniejsze jest również to, by dobrać odpowiedni sposób nauki.
Znajdź metodę nauki, która cię dodatkowo zmotywuje
Czynnikiem zapewniającym sukces w nauce języków obcych jest dobranie odpowiedniej metody uczenia się . Dobry sposób, to taki, który pozwala na skrócenie czasu nauki słówek i reguł do minimum, to pozwala na oszczędzenie energii ale również i pieniędzy, jakie trzeba przeznaczyć na naukę. To dodaje w dodatku motywacji i chęci do nauki języka. Dobierając dobrą metodę nauki, sprawia się, że pełni ona rolę trenera motywującego do wysiłku.
3 motywujące zasady poznawania języków obcych
- Wrodzony talent językowy, to nie kwestia dziedziczenia. W opinii poliglotów, ma ona najmniejsze znaczenie.
- Każda osoba, bez wyjątku, może nauczyć się języka obcego przynajmniej do formy komunikatywnej.
- Nie ucz się jednak na siłę, przymus cię nie zmotywuje.
Ling Fluent – fiszki, dzięki którym szybko nauczysz się każdego języka
To określenie jest powszechnie znane, przynajmniej dla większości. Czym Ling Fluent się jednak różni? Nie są to zwykłe fiszki do nauki języka. Jest to bowiem forma interaktywnej karty, która umożliwia naukę języka przy użyciu komputera, tabletu czy telefonu. Obrazowanie, aż czterokrotnie zwiększa szybkość zapamiętywania słówek. Każda karta to połączenie słowa z obrazem i prawidłową wymową.
Tym samym, Ling Fluent to metoda bazująca na skojarzeniach. Badania pokazały, że metoda ta jest o wiele bardziej skuteczna. Aż 76% osób zapamiętało większą ilość słówek już po pierwszym teście, niż osoby, które uczyły się słówek w inny sposób.
Ling Fluent – prosta nauka praktycznie każdego języka
Ta metoda nie opiera się na zwykłym, mechanicznym wkuwaniu słówek. Jest to zdecydowanie więcej. Interaktywny kurs Ling Fluent nie zawiera podręcznika. Zgodnie z zaleceniami, należy naukę podzielić na dwa razy. Powinno się uczyć rano a później wieczorem, tuż przed snem. Zdaniem ekspertów, najbardziej efektywna jest nauka w godzinach 10 -15, bowiem później mózg wchodzi w fazę spoczynku. Druga faza nauki właśnie jest nastawiona na naukę w fazie snu. Nie oznacza to wcale, że ta nauka nie daje rezultatów.
Automatyczne zwiększenie koncentracji dzięki kursom interaktywnym typu Ling Fluent.
Nauka języków z Ling Fluent to nie pójście na łatwiznę. Ten sposób nauki zmusza nas do większego skupienia i poprawienia koncentracji. To sprawia, że wydajność mózgu poprawia się. W krótkim czasie , ok 4 dni, organizm przyzwyczai się do nauki, osoba ucząca się nie będzie czuła stresu związanego z nauka, zapominając tak naprawdę, że to nauka.