Festiwal Kolorów i jego geneza

W ostatnim artykule poruszyłem poniekąd temat kolorowych proszków, które swoje zastosowanie mają w hinduistycznej tradycji. Dziś przygotowałem dla Was serię informacji dotyczących właśnie święta Festiwalu Kolorów, które na dzień dzisiejszy jest dość popularne u nas w Polsce.

Festiwal Kolorów nazywany jest inaczej Holi. Jest hinduistycznym świętem radości i wiosny. Zazwyczaj obchodzi się w dniu pełni księżyca. Przypada to na miesiąc luty-marzec. Tak jak wspominałem wcześniej powszechnie obchody kojarzone są z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta jest dość rozległa. Wywodzi się z różnych mitów indyjskich. Wszystko uwarunkowane jest w wyznawanej tradycji hinduizmu oraz w regionie Indii.

Jedną z tradycji hinduizmu jest śiwaizm. Na południu Indii, świętu holi patronuje Kama. Tradycja głosi, że tego dnia Kama został spopielony poprzez siddhi z Adźńa ćakry medytującego na himalajskiej górze Kajlas boga, patrona joginów, Śiwy. Aby przypomnieć ból i smutek bogini Ratri po utracie męża, kobiety w niektórych rejonach śpiewają pieśni pogrzebowe. Podczas holi popularne są również ofiary z drzewa Aśoki o czerwonych kwiatach, symbolizujących boga Kamę i miłość fizyczną. Hinduizm ludowy wyróżnia podczas obchodów holi zwyczaj śpiewania piosenek o erotycznych treściach.

Natomiast druga tradycja to wisznuizm. Na północy Indii, obchody święta holi upamiętniają bohaterstwo Kryszny. Odniósł on zwycięstwo nad Putaną, żeńskim asurą. W stanie Madhya Pradesh, zwyciężonym przeciwnikiem Kryszny jest gigant Nathurama. Według innych mitów, holi to rocznica śmierci w płomieniach stosu ogniowego Holiki (dlatego pierwszego dnia holi palone są ogniska), która podstępnie próbowała uśmiercić poprzez spalenie Prahladę – gorliwego wielbiciela Wisznu. Drugiego dnia święta (zwanego Dhulandi) hindusi obrzucają się nawzajem kolorowym proszkiem (który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnących na wiosnę a współcześnie wytwarza się go przemysłowo) i polewają wodą.

Jeżeli chodzi o Polskę to Festiwal Kolorów organizowany jest m.in w Warszawie oraz Wrocławiu. Ogólnie rzecz biorąc święto jest bardziej popularne w Europie Zachodniej, albo w Stanach Zjednoczonych. Tzw. kolory Holi to stworzony z naturalnych składników kolorowy puder uzyskany z roślin rosnących w Indiach. Takie składniki sprawiają, że proszki są łatwo zmywalne i nie powodują żadnych zmian na skórze. Podczas trwania festiwalu na odliczanie wszyscy zebrani rzucają proszkami w górę, tworząc ogromną, kolorową tęczę.

Tradycje: wikipedia.pl
Fot. inspirowaninatura.pl i wawalove.pl
archiwum internetu – ze względu na ciekawą wartość merytoryczną został odtworzony z poprzedniej wersji strony.

2 thoughts on “Festiwal Kolorów i jego geneza

  1. Ostatnio bardzo zaciekawiły mnie liczne tego typu imprezy w PL, w samym podkarpackim było ich kilka mniejszych i większych. Fajnie dowiedzieć się skąd te “kolory” się wzięły. Ciekawie!

  2. Wiem, że w Poznaniu też był organizowany. Zastanawiałam się, o co z tym wszystkim chodzi. Część moich znajomych wybrała się na to wydarzenie. Ja wybiorę się może następnym razem bo brzmi interesująco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *