W ostatnim artykule poruszyłem poniekąd temat kolorowych proszków, które swoje zastosowanie mają w hinduistycznej tradycji. Dziś przygotowałem dla Was serię informacji dotyczących właśnie święta Festiwalu Kolorów, które na dzień dzisiejszy jest dość popularne u nas w Polsce.
Festiwal Kolorów nazywany jest inaczej Holi. Jest hinduistycznym świętem radości i wiosny. Zazwyczaj obchodzi się w dniu pełni księżyca. Przypada to na miesiąc luty-marzec. Tak jak wspominałem wcześniej powszechnie obchody kojarzone są z kolorowymi proszkami do obsypywania przyjaciół. Geneza święta jest dość rozległa. Wywodzi się z różnych mitów indyjskich. Wszystko uwarunkowane jest w wyznawanej tradycji hinduizmu oraz w regionie Indii.
Jedną z tradycji hinduizmu jest śiwaizm. Na południu Indii, świętu holi patronuje Kama. Tradycja głosi, że tego dnia Kama został spopielony poprzez siddhi z Adźńa ćakry medytującego na himalajskiej górze Kajlas boga, patrona joginów, Śiwy. Aby przypomnieć ból i smutek bogini Ratri po utracie męża, kobiety w niektórych rejonach śpiewają pieśni pogrzebowe. Podczas holi popularne są również ofiary z drzewa Aśoki o czerwonych kwiatach, symbolizujących boga Kamę i miłość fizyczną. Hinduizm ludowy wyróżnia podczas obchodów holi zwyczaj śpiewania piosenek o erotycznych treściach.
Natomiast druga tradycja to wisznuizm. Na północy Indii, obchody święta holi upamiętniają bohaterstwo Kryszny. Odniósł on zwycięstwo nad Putaną, żeńskim asurą. W stanie Madhya Pradesh, zwyciężonym przeciwnikiem Kryszny jest gigant Nathurama. Według innych mitów, holi to rocznica śmierci w płomieniach stosu ogniowego Holiki (dlatego pierwszego dnia holi palone są ogniska), która podstępnie próbowała uśmiercić poprzez spalenie Prahladę – gorliwego wielbiciela Wisznu. Drugiego dnia święta (zwanego Dhulandi) hindusi obrzucają się nawzajem kolorowym proszkiem (który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnących na wiosnę a współcześnie wytwarza się go przemysłowo) i polewają wodą.
Jeżeli chodzi o Polskę to Festiwal Kolorów organizowany jest m.in w Warszawie oraz Wrocławiu. Ogólnie rzecz biorąc święto jest bardziej popularne w Europie Zachodniej, albo w Stanach Zjednoczonych. Tzw. kolory Holi to stworzony z naturalnych składników kolorowy puder uzyskany z roślin rosnących w Indiach. Takie składniki sprawiają, że proszki są łatwo zmywalne i nie powodują żadnych zmian na skórze. Podczas trwania festiwalu na odliczanie wszyscy zebrani rzucają proszkami w górę, tworząc ogromną, kolorową tęczę.
Tradycje: wikipedia.pl
Fot. inspirowaninatura.pl i wawalove.pl
archiwum internetu – ze względu na ciekawą wartość merytoryczną został odtworzony z poprzedniej wersji strony.
Ostatnio bardzo zaciekawiły mnie liczne tego typu imprezy w PL, w samym podkarpackim było ich kilka mniejszych i większych. Fajnie dowiedzieć się skąd te „kolory” się wzięły. Ciekawie!
Wiem, że w Poznaniu też był organizowany. Zastanawiałam się, o co z tym wszystkim chodzi. Część moich znajomych wybrała się na to wydarzenie. Ja wybiorę się może następnym razem bo brzmi interesująco!