Dlaczego mycie zębów zmienia smak jedzenia?

Dopiero co umyłeś zęby, ale coś ciebie skusiło do zjedzenia słodkiego ciastka, któremu nie było łatwo oprzeć się. Zaczynasz jeść – a ono smakuje tak okropnie gorzko, że aż odrzuca od jedzenia. Nagle ciastko straciło swój słodki smak, a wszyscy śmieją się, że wydziwiamy, bo przecież inni czują prawidłowy smak. Jednak po pewnym czasie wraca nam właściwy smak. Co jest nie tak z tą pastą, że zmienia nam smak jedzenia, a potem znowu delektujemy się ciastkami?

Za głównego winowajcę zmiany smaku uważa się Sodium Lauryl Sulfate (SLS), który jest powszechnie dodawany do pasty dla piany. Środek ten występuje w różnych produktach gospodarstwa domowego jako detergent, m. in. w szamponach i żelach pod prysznic. Wiele osób jest jego przeciwnikiem ze względu na przesuszanie i podrażnianie skóry. SLS jest środkiem powierzchniowo czynnym, czyli obniża napięcie powierzchniowe śliny w jamie ustnej poprzez tworzenie pęcherzyków piany. Tym sposobem pomaga w rozprzestrzenianiu się pasty w ustach, jak i stwarza wrażenie czystości, po prostu czujemy, że zęby są czystsze.

Jednak SLS nie ma samych zalet i przez niego zamiast czuć słodycz, mamy wrażenie goryczy. Kiedy znajdzie się na powierzchni naszego języka, to zaburza pracę słodkich receptorów smaku i niszczy fosfolipidy, czyli związki mające działanie hamujące na receptory smaku gorzkiego. Tym sposobem SLS blokuje działanie słodkich kubków smakowych, a promuje gorzki smak w naszych ustach. Aby uniknąć tej zmiany smaków należy unikać past z SLS lub nie jeść przez 30 min po umyciu zębów.

Ale to nie jedyny powód złego smaku po umyciu zębów. W paście znajduje się antybakteryjny i przeciwzapalny fluorek cyny. Naukowcy sugerują, że zmiany smaku mogą wynikać także z reakcji fluorku cyny i kwasu octowego w sokach owocowych, dlatego mamy metaliczny posmak po zjedzeniu owoców. Inną substancją zaburzającą nasz smak jest mentol, który może lekko znieczulić naszą jamę ustną.

Źródło:
science.howstuffworks.com
archiwum internetu – ze względu na ciekawą wartość merytoryczną został odtworzony z poprzedniej wersji strony. Autorem jest: Ewa Sieniawska.

One thought on “Dlaczego mycie zębów zmienia smak jedzenia?

  1. Okropny smak po umyciu zębów nagorzej odczuwam zawsze po zjedzeniu owoców. Wiem już, że nie powinnam jeść jabłek zaraz po użyciu pasty do zębów, ale czasem się zapominam. Ten smak jest nie do wytrzymania. I pomyśleć, że to przez SLS, o którym tak niewiele wiedziałam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *