Czy warto jeść tran?

Jego właściwości lecznicze zbadano stosunkowo niedawno, bo w latach 60. Odkryto, że ma zbawienny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. To bogate źródło kwasów nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy A i D. Ma zbawienny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Jak działa tran? W jakich ilościach go przyjmować? No i przede wszystkim, czy warto?

Czym jest tran?

Powszechnie tranem nazywa się ciekły tłuszcz otrzymywany z ryb. Ale nie jest to do końca prawda, ponieważ mianem tranu, można nazywać wyłącznie tłuszcze pozyskiwane ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innych ryb z gatunku dorszowatych.

Charakteryzuje go specyficzny smak i zapach. Często uważany za nie do zniesienia, szczególnie przez najmłodszych. Zawiera unikalną kompozycję nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Na co pomaga tran?

Znacznie usprawnia pracę mózgu. A konkretnie wywiera duży wpływ na ukrwienie i system nerwowy. To właśnie, dlatego jest polecany dzieciom, które są w intensywnej fazie rozwoju. Taka suplementacja może zapobiec problemom z koncentracją, pamięcią. Natomiast u osób w podeszłym wieku zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby Alzheimera oraz demencji starczej.

Przede wszystkim wzmacnia układ odpornościowy. Nienasycone kwasy tłuszczowe znacznie usprawniają jego pracę. Natomiast witamina A zapobiega przedostaniu się  drobnoustrojów do organizmu.

Tran mogą przyjmować wszyscy. Szczególnie zalecane jest zażywanie przez dzieci i osoby młode, które są w okresie wzrostu. Wzmocni osoby osłabione, dlatego stanowi cenne uzupełnienie diety dla osób starszych lub osób podczas rekonwalescencji. Ponadto stosowanie jest wskazane u osób narażonych na wzmożony stres, palących papierosy oraz nadużywających alkoholu.

Tran – dzienne zapotrzebowanie

Badania wykazują, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tran, a właściwie na zawarty w nim kwas omega-3 wynosi od 5 do 8 g. Na witaminę – A 800 j m., na D3 – 200 j m., natomiast na witaminę E od 8 do 13 mg. Czy to dużo? Teoretycznie nie, ale w praktyce, te z pozoru niewielkie ilości wywierają bardzo duży wpływ na kondycję organizmu.

Jak stosować tran?

Aktualnie tran jako suplement diety jest dostępny w postaci płynnej do picia oraz żelowych kapsułek. Te drugie cieszą się większą popularnością, ponieważ są bezsmakowe i bezwonne. Należy podkreślić, że tran ma specyficzny smak, przez wiele osób nie do zniesienia. W jakiej dawce? Najlepiej przestrzegać wytycznych na opakowaniu, a jeżeli coś jest niejasne, można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie można zapominać, że w kwestiach dotyczących zdrowia, zawsze warto radzić się specjalisty.

Przyjmowanie tranu w trakcie ciąży – czy to bezpieczne?

Tę decyzję należy pozostawić specjaliście. Dlaczego? Ponieważ tran zawiera bardzo dużą ilość witaminy A. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, ale jej przedawkowanie w trakcie ciąży, może skutkować trwałym uszkodzeniem płodu. Dlatego lepiej nie ryzykować i zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. Warto podkreślić, że ta uwaga dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży.

Tran – od kiedy można podawać dzieciom?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, jednak najczęściej mówi się o rozpoczęciu suplementacji po 4 roku życia. Co z mniejszymi dziećmi? Też mogą przyjmować tran, ale w dużo mniejszych dawkach. Jednak nie wcześniej niż w szóstym tygodniu życia!

Na co zwrócić uwagę wybierając tran?

Za korzystniejszy jest uważany tran w formie płynnej, ponieważ nie zawiera sztucznych dodatków (chodzi o zwykły tran w płynie, bez smakowych aromatów) a ponadto łatwiej się wchłania do organizmu. To szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci, ponieważ każdy taki składnik ma wpływ na rozwój młodego organizmu.

Tran – przeciwwskazania do stosowania

Przede wszystkim nie powinny go przyjmować osoby, którym doskwiera kamica nerkowa, hiperkalcemia oraz osoby zażywające środki przeciwzakrzepowe. Tran doradza się również osobom, które są w trakcie leczenia antybiotykami, ponieważ wspomagając organizm, jednocześnie wspierają bakterie i wirusy. W efekcie leczenie przebiega dłużej.

Jak przechowywać tran?

Aby zachować wszystkie zdrowotne właściwości tranu, należy zadbać o temperaturę w jakiej jest przechowywany. Powinna nie przekraczać 25C°. Najlepiej trzymać go w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Należy też pamiętać, aby opakowanie płynnego tranu zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia. Ponadto bezwzględnie nie wolno go zamrażać! Przestrzegając powyższych wskazówek masz gwarancję, że twój tran nie traci na jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *