Chwile ulotne jak fotka – fotografowanie komórką

Fotografowanie pewnych momentów, sytuacji w życiu jest czymś normalnym. Każdy z nas uwiecznia chwilę, która mija, by za jakiś czas móc wrócić i powspominać to, co było kiedyś. Technologia w błyskawicznym tempie posuwa się do przodu. Na chwilę obecną nikt z nas nie potrzebuje profesjonalnego sprzętu fotograficznego, by móc zrobić zdjęcie w określonej sytuacji.
Dziś w artykule zobaczycie, jak stworzyć galerię z podróży w którą się wybierzecie. Nic trudnego, wystarczy tylko telefon z aparatem i odrobina wyobraźni, która przy fotografice jest niezbędnym elementem.

Umówmy się, że nie wspominamy tutaj o tym, jakiej jakości posiadamy aparaty w telefonie, ale to jakie można uzyskać efekty, nie mając aparatu cyfrowego, bądź lustrzanki. Fotografią zajmuję się po godzinach, przy okazji też jest niezbędnym elementem dziennikarskim. Stąd często należy być czujnym i uchwycić coś niespodziewanego- nawet komórką.

Dziś coraz częściej ludzie korzystają z wbudowanego aparatu fotograficznego w komórce, odstawiając samodzielne aparaty do szuflady. Dzięki temu podczas podróży zyskujemy np. miejsce w walizce. I to jest zdecydowanie największa zaleta.

Przedstawię wam kilka wskazówek a propos tego, żeby zdjęcie wykonywane komórką było całkiem przyzwoite. Cały mechanizm jest bardzo przybliżony do zwyczajnej fotografii.

Pamiętaj o tym co robisz. Najważniejsze w robieniu zdjęć jest kadrowanie. Zastanów się nad tym, jak zrobisz zdjęcie zanim ciśniesz guzik, który wykona fotkę. Najpopularniejsze kadrowanie to pozycjonowanie obiektu w centrum.
W przypadku robienia zdjęć komórką, pamiętaj o tym, że nie posiadasz fenomenalnego zomm’u, który pozwoli przybliżyć każdy element- tak więc drogą dedukcji-każdy, kto robi zdjęcie musi zbliżyć się do obiektu w miarę możliwości.
Podstawą dobrego zdjęcia jest dobre światło i o to powinien ubiegać się każdy, kto wykonuje zdjęcie.
Mocne i solidne trzymanie komórki okazuje się być również niezbędnym elementem zrobienia dobrego zdjęcia.
Piąty i dla mnie najbardziej istotny element dotyczy obróbki zdjęć. Należy poczekać z obróbką zdjęć, aż do zgrania na komputer. Przerabianie zdjęć w aplikacjach telefonicznych, po pierwsze primo psuje jakość, a po drugie takie efekty w telefonie wyglądają lepiej niż na komputerze. Stąd najlepiej zdjęcia obrabiać w programach na komputerze- jak już się wróci do domu z podróży.
Czy można zrobić dobre zdjęcie komórką?
Bez wątpienia. Potwierdzeniem tego jest album “Image America” Clarka.
W 2005 roku fotograf Robert Clark opublikował album „Image America”- był to jeden z pierwszych albumów wykonanych aparatem w telefonie komórkowym. Robert dostał telefon Sony Ericsson S710A z 1,5- megapikselowym aparatem i wyruszył w podróż dookoła Stanów. Codziennie musiał zamieścić 25 zdjęć na stronie dwumiesięcznika American Photo. Wyniki są zachwycające. Fotograf potraktował wędrówkę jako wehikuł. Pomogło mu to w wykonaniu zdjęć na każdym etapie wycieczki. Stąd Clark mógł sprawdzić możliwości aparatu wbudowanego w telefon, ale także odkrywał wnętrze samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *