Pielgrzymowanie ma sens

Pielgrzymowanie uważam, za jedną z wartościowszych sposobów podróży. Nie dość że rozwijasz się duchowo, to jeszcze dochodzi do tego hartowanie własnego ciała, integracja z towarzyszami podróży, poznawanie nowych miejsc, czy to banalne uczucie wiary we własne siły. Szkoda że nam Polakom, głównie kojarzy się to z mało atrakcyjnym Kościołem Katolickim. Jako mieszkanka Częstochowy, co roku widzę te same grupy społeczne, które przemierzają tysiące kilometrów, aby uklęknąć przed cudownym obrazem Czarnej Madonny.

Wejdźmy jednak głębiej w ten temat. Jak podaje Encyklopedia Powszechna : Pielgrzymowanie to podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania, może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby. Pątnicy pielgrzymują również, żeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej. Pielgrzymowanie może odbywać się indywidualnie lub zbiorowo, oficjalnie lub całkiem nie formalnie.

Podróżowano w ten sposób już w starożytności, do Egiptu, Grecji czy Rzymu. Chrześcijanie przejęli i rozwinęli ten przejaw religijności, od krajów bliskiego wschodu. Wyznawcy judaizmu podróżowali do Jerozolimy na święto Paschy, natomiast każdy muzułmanin po dziś dzień, obowiązkowo przynajmniej raz w życiu musi udać się do Mekki i okrążyć święty kamień Ka’ba.

Miejsca pielgrzymowania, są ściśle związane z cudownymi uzdrowieniami czy przemianami wewnętrznymi człowieka. Jak mówią naukowcy, to nie żadna magia. Każde miejsce posiada własną energie. W zależności, czy wydarzały się tam rzeczy dobre czy złe i jacy ludzie tam przebywali, tak i teraz są one naładowane energią inspiracji, spokoju lub cierpienia i krzywdy. Ludzie wszystkich religii czują tą moc. Na przykład dla wyznawców buddyzmu, sposób podróży do świętego miejsca jest ważniejszy od tego, czy się tam dociera. Możemy spotkać ludzi którzy pielgrzymują robiąc przez cały czas pokłony. “To droga jest celem” . Trudy i niewygody wielomiesięcznej podróży jak wierzą, dają praktykującym ogromne ilości dobrych wrażeń i oczyszczają mnóstwo negatywnej karmy.

Miejsca pielgrzymowania poszczególnych religii:

judaizm: Ściana płaczu w Jerozolimie,Safed w Galilei

buddyzm: Lhasa, góra Kailasz, Lumbini w dzisiejszym Nepalu oraz Bodhgaja, Sarnath i Kusinagara w Indiach. Są to miejsca narodzin Buddy, jego oświecenia, udzielenia pierwszych nauk i śmierci.

islam: Mekka ( Według wyznawców islamu to miejsce urodzenia Mahometa oraz objawienia sutr mekkańskich, Medyna (miasto schronienia się proroka Mahometa, oraz utworzenia pierwszego kalifatu).

chrześcijaństwo: sanktuaria w : Asyżu, Fatima, La Salette, Lorento, Lourdes, Medugorije, Guadelupe . Miejsca: Ziemia Święta, Jerozolima, Rzym ( w Polsce w skali liczebności pielgrzymów, na pierwszym miejscu pozostaje Jasnogórski Klasztor Paulinów w Częstochowie).

133546_polna-droga-chmury-zachodzace-slonceTak jak wiele jest religii, tak i celów podróżowania jest dużo. Jedni pielgrzymują z wdzięczności lub prośbą do dobrego Boga, a inni bo taki jest obowiązek w ich religii. Mnie najbardziej interesują Ci, którzy egoistycznie pielgrzymują do ważnych dla siebie miejsc, by trochę zrozumieć własne potrzeby i choć raz pomyśleć o sensie własnych wyborów. Czasami wystarczy zmienić perspektywę, przy dostrzec coś cennego.

na podstawie :
Nowa encyklopedia powszechna A-Z, Krakowskie Wydawnictwo Naukowe, Kraków 2010.
Diamentowa Droga , nr 44, Detlev Gobel, Buddyjska Pielgrzymka.
Źródło:
archiwum internetu – ze względu na ciekawą wartość merytoryczną został odtworzony z poprzedniej wersji strony.

3 thoughts on “Pielgrzymowanie ma sens

  1. Pielgrzymki są ciekawym przeżyciem. Na pewno długo pozostają w pamięci. Podczas nich można poznać ludzi podobnych sobie. Sama byłam i polecam, wspomnienia na całe życie z duchowym umocnieniem dla wierzących bądź nie:))))

  2. Bardzo sobie cenię ludzi, którzy wybierają się na pielgrzymkę. To wymaga wielkiej determinacji, silnej woli, bycia konsekwentnym! Nie jest to zwykłe przejście spacerkiem kilkudziesięciu kilometrów, ale duże doświadczenie, przygoda, duży etap w życiu. Może sama w przyszłości się odważę. Pozdrawiam wszystkich!

  3. Pielgrzymka to fantastyczne przeżycie duchowe. Można też poznać wielu ciekawych ludzi. Warto choć raz w życiu wziąć w niej udział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *