Skóra do prawidłowego złuszczania potrzebuje regularnych peelingów. Jej stan determinowany jest przede wszystkim tym, jak dużo martwych komórek naskórka znajduje się na jej powierzchni. Jeżeli skóra poddana jest zabiegowi peelingu, natychmiastowo staje się gładsza i bardziej rozświetlona.
W aptekach i drogeriach mamy co prawda niezliczoną ilość kosmetyków przeznaczonych do wykonywania peelingu, ale to te naturalne, które możemy sami sporządzić, wykazują najlepsze działanie. Naturalne peelingi nie podrażniają nawet najdelikatniejszej skóry, nie przyczyniają się do powstawania zaczerwienień ani wyprysków. Działają szybko i są całkowicie bezpieczne.Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się domowe peelingi ziołowe, za ich sprawą możemy oczekiwać:
- tonizowania skóry
- uszczelnienia naczyń włosowatych
- zwiększenia produkcji kolagenu
- dokładnego oczyszczenia i usunięcia wierzchnich komórek skóry
Jak działa peeling ziołowy?
Podstawą działania ziołowego peelingu jest wywołanie na skórze delikatnego stanu zapalnego. Stan te powoduje, że komórki skóry zaczynają się szybciej złuszczać i są mocniej dotlenione.
Wykonanie takiego peelingu jest bajecznie proste, potrzebujemy jedynie garści dowolnych, sproszkowanych ziół (może to być mieszanka rumianku i szałwii), kilku łyżek zimnotłoczonego oleju i ewentualnie sól. Całość mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednolitej konsystencji, nanosimy na skórę i wykonujemy masaż kolistymi ruchami. Masaż powinien trwać dopóty, dopóki skóra się nie zaczerwieni.
Domowe peelingi z sody, cukru i kawy
Innymi, niezwykle skutecznymi produktami, przy użyciu których możemy wykonać peeling, są kawa, cukier i soda oczyszczona. Peeling z sody sporządza się dzięki zmieszaniu jej z wodą lub mlekiem. W tym przypadku masaż powinien być dość delikatny, bo soda sama w sobie wykazuje silne działanie. Po kilku chwilach całość należy zmyć ze skóry, obficie spłukać ją wodą i zakwasić przy użyciu specjalnego toniku.
Peeling kawowy wykonujemy poprzez połączenie kilku łyżek mielonej kawy z żelem pod prysznic lub olejem. Tak wersja przypadnie do gustu szczególnie panią, które mają problem z cellulitem na udach czy pośladkach. Domowy peeling z kawy bardzo dobrze pobudza krążenie i pomaga pozbyć się nieestetycznej, pomarańczowej skórki.
Wykonując peeling cukrowy, cukier należy połączyć z jogurtem naturalnym i odrobiną oliwki, po czym masować wybrane partie ciała. Należy pamiętać jednak, że im większe kryształki cukru, tym efekt złuszczający będzie silniejszy. Po wykonaniu peelingu całość obficie spłukujemy wodą i wmasowujemy krem nawilżający.
Domowe peelingi możemy bez obaw wykonywać 1 lub 2 razy w tygodniu przy skórze normalnej i tłustej oraz raz na dwa tygodnie przy suchej. Najważniejsze jest jednak, żeby obserwować swoją skórę, nie złuszczać jej zbyt mocno, ani tez zbyt często. Peeling mechaniczny nie jest polecany do stosowania na cerze trądzikowej, gdyż może doprowadzić do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego, w innych przypadkach pomoże tylko odświeżyć i cerę i nadać jej młodzieńczego wyglądu.
To artykuł, który idealnie trafia w moje gusta . Już od dawna eksperymentuje w kuchni z różnymi miksturami, które mają za zadanie upiększyć moją skórę, a przede wszystkim utrzymać ją w dobrej kondycji. Szczególnie uwielbiam peelingi , testowałam naprawdę wiele przepisów, jednak nie wszystkie przypadły mi do gustu. Moja skóra jest delikatna i wrażliwa, dlatego peeling sodowy był dla niej trochę za ostry, jednak kompletnie oczarował mnie ten kawowy, cellulit praktycznie całkowicie zniknął, a skóra stała się naprawdę promienna i odświeżona. Natomiast peeling cukrowy sprawdza się u mnie znakomicie, obficie dodaje do cukru oleju, dzięki temu moja sucha cera na długi czas pozostaje przyjemnie nawilżona. Zdecydowanie polecam przetestowanie na sobie każdego z nich i wybranie najlepszego !
Świetny artykuł! Słyszałam kiedyś o peelingu z kawy, ale dzięki tej stronie poznałam wiele innych przepisów, na domowe wykonanie peelingu:)
Moim zdaniem najlepszy jest peeling kawowy. Po żadnym nie czuję się tak dobrze i moja skóra nie jest tak delikatna.
Jak często robicie peelingi? 🙂