Najważniejsze wydarzenia – urządzenia mobilne

Na początku września sporo się wydarzyło. Pierwsze wieści to przejęcie Nokii przez Microsoft. Europa straciła jedną ze swoich najlepszych marek. Kilka dni później była konferencja Apple z premierą dwóch nowych modelów Iphone’a. Do istotnych rzeczy możemy też zaliczyć targi IFA, na których pokazano parę interesujących urządzeń.

nokiamicrosoft

Microsoft kupił Nokie

Najpierw była symbioza. Producent Windowsa udostępniał swój system mobilny na telefony komórkowego fińskiego producenta. Nokii jednak przez ostatnie lata nie szło za dobrze. Do pozycji lidera zwykle brakowało dość sporo, od czasu wprowadzenia smartfonów na rynek.

Firma z Redmond zapłaciła 5,5 mld dolarów za przejęcie marki, fabryk, pracowników oraz patentów. Wydarzenie nie obyło się bez komplikacji. Dyrektorowi Nokii Stephenowi Elopowi przyznano odprawę rzędu 20 mln dolarów. Poruszyło to Finlandię, duża suma nie spodobała się nawet tamtejszemu premierowi Jyrki Katainen. Poza tym, byli pracownicy postanowili stworzyć nową markę Newkia – planują rozpocząć produkcje telefonów opartych o system Android.

Galaxy-Gear

Targi IFA

W Berlinie pokazano kilka interesujących nowinek technicznych. Na największą uwagę zasługują inteligentne zegarki, które być może wkrótce będą popularnym gadżetem. Ogólnie rzecz biorąc, są to nie dużych rozmiarów urządzenia mające za zadanie min: informowanie nas o połączeniu telefonicznym, szybki podgląd np. do mejla czy smsa, wyświetlenie prognozy pogody oraz oczywiście godziny.

Jednym z chętniej oglądanych telefonów był Samsung Galaxy Note III. Zostaną wydane dwie wersje tego smartfona. Jedna zostanie wyposażona w czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2,3 ghz, druga ma mieć 8 rdzeni. Oba aparaty zostaną wyposażone w 5,7 calowy ekran AMOLED oraz 13-megapikselowy aparat. Cegła jest już dostępna do kupienia za cenę około 3000 tyś. zł.

Na targach nie zabrakło też czegoś na temat formatu video – 4K. Rozdzielczość jest czterokrotnie wyższa, niż ta znana nam z płyt Bluray. Panasonic zaprezentował telewizor w tym standardzie, który ma być dostępny w sprzedaży od przyszłego roku. Japończycy pokazali również 20 calowy tablet pod kontrolą Windowsa 8 z parametrami laptopa.

routing

Nowe produkty Apple

Premiera nowego Iphone jest o tyle ciekawa, że mówi się o niej w liczbie mnogiej. Zostały zaprezentowane dwa modele. Budżetowy Iphone ma kolorowe plastikowe obudowy, droższy w klasycznych kolorach dostanie obudowę metalową oraz wyróżni się lepszymi parametrami. Obie wersje zostały wyposażone w 4 calowy ekran Retina. Koszt tańszego modelu w najskromniejszej wersji 16 gb to wydatek rzędu 549 dolarów. Model 5S z taką samą wielkością pamięci będzie kosztował o 649 dolarów. Przy przeliczaniu tej ceny na złotówki trzeba dołożyć jakieś 30%, bo tyle zwykle jest u nas drożej, niż w USA. Natomiast do daty premiery (20 września) dodajemy trzy miesiące.

Przełomu nie ma. Firma sukcesywnie wprowadza lepszy sprzęt i tak też było tym razem. Wprowadzenie tańszego Iphone najprawdopodobniej spowodowało wzrost sprzedaży, który zanotował Apple w pierwszym tygodniu od premiery, porównanie np z zeszłym rokiem.

One thought on “Najważniejsze wydarzenia – urządzenia mobilne

  1. metalowa obudowa w nowym Iphonie robi swoje. Wiele osób takich jak ja wybiera go z powodu wytrzymałości na uderzenia i inne szkody. Ciekawa jestem kiedy powstanie nowszy i co jeszcze można zmienić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *