Cellulit, czyli „gorzki smak” pomarańczowej skórki

Nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które występuje zazwyczaj wraz z włóknistymi zmianami tkanki podskórnej jest prawdziwą zmorą dużej części kobiet. Cellulit, bo o nim właśnie mowa, pojawia się zazwyczaj po okresie dojrzewania.

Skąd się bierze cellulit?

Powstawanie cellulitu jest procesem złożonym a za jego rozwój odpowiedzialnych jest przynajmniej kilka czynników, wśród których największymi winowajcami są estrogeny i hormony, które prowadzą do destrukcji prawidłowej struktury komórek tłuszczowych. Aktywność estrogenów osłabia krążenie i sprawia, że w tkance gromadzą się toksyny. Rozwojowi cellulitu sprzyja także siedzący tryb życia, błędy żywieniowe, gorące kąpiele oraz nadmierne opalanie.

Ponieważ ilość czynników odpowiedzialnych za powstawanie cellulitu jest tak duża, dlatego dla wielu kobiet kwestie związane z tym, jak pozbyć się cellulitu są na tyle istotne, że w ramach walki uciekają się do niekonwencjonalnych metod i środków. Tabletki na cellulit, specjalne kremy i zestawy ćwiczeń, które mają skutecznie zmniejszyć wielkość „pomarańczowej skórki” znaleźć można między innymi w sieciowych drogeriach, aptekach i stronach internetowych zajmujących się dystrybucją tego typu produktów, ale czy są one naprawdę skuteczne?

Cellulit czy cellulitis?

Ponieważ cellulit jest przypadłością, która dotyka dużej części żeńskiej populacji, dlatego aby nadać lipodystrofii (właściwe określenie medyczne) specjalistycznej otoczki, wiele kobiet mówi, że ma problem z cellulitisem. Niestety termin ten używany w odniesieniu do celllitu jest błędny, ponieważ cellulitis jest tak naprawdę schorzeniem skóry i podskórnej tkanki łącznej spowodowanym zazwyczaj przez infekcję bakteryjną. Przypadłość ta występuje zazwyczaj w miejscu zranienia, ukąszenia lub po poparzeniu. W przeciwieństwie do cellulitu, cellulitis można z powodzeniem leczyć antybiotykami.

Jak się pozbyć cellulitu skutecznie?

Ponieważ cellulit dotyczy nawet 80% wszystkich kobiet, dlatego potrzeba walki z tą przypadłością zaprząta przede wszystkim ich głowy. Nie bez znaczenia jest oczywiście w dążeniu do pozbycia się cellulitu jest to, że każda kobieta, bez względu na wiek, chce wyglądać pięknie a pomarańczowa skórka z cała pewnością urody nie dodaje.

Umiejscowiony zazwyczaj na biodrach, udach i pośladkach potrafi się także rozbudować w tkance łącznej brzucha – a tego wiele kobiet nie jest w stanie znieść. Jak wobec tego pozbyć się cellulitu skutecznie?

Ćwiczenia pozwalające pozbyć się cellulitu

Przygotowany przez trenera zestaw ćwiczeń z całą pewnością jest nieodzownym elementem anty cellulitowej batalii. Przysiady, wykroki, aqua aerobic inne ćwiczenia pozwalające rozbić włókniste złogi zgromadzone w przestrzeni tkanki łącznej są jedną z najlepszych metod pozwalających pozbyć się cellulitu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że efekty nie pojawią się z dnia na dzień – wszak warstwa cellulitu także narastała przez długie lata.

Najlepszą formą ćwiczeń pozwalających zredukować cellulit są przede wszystkim ćwiczenia o charakterze aerobowym – przynajmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 40 minut. Złogi łatwiej będzie Ci rozbić jeśli będziesz regularnie biegała lub uczęszczała na basen. Pewien zakres ćwiczeń możesz oczywiście wykonać w domu. Do najskuteczniejszych ćwiczeń należą:

 • Ćwiczenia na biodra
  Stań na lewej nodze, opierając jednocześnie lewą rękę na oparciu krzesła. Kolano powinno być lekko ugięte, a ramiona rozluźnione. Powoli unoś i opuszczaj w bok wyprostowaną prawą nogę. Trzymaj się prosto, patrz przed siebie. Powtórz dziesięć razy, potem zmień nogę.
 • Ćwiczenia na pośladki
  Połóż się na brzuchu. Dla wygody brodę oprzyj na splecionych pod głową dłoniach. Unieś wyprostowaną nogę na wysokość około 13 centymetrów nad podłogą. Wytrzymaj, licząc do dziesięciu. Opuść nogę. Powtórz od 15 do 20 razy na każdą nogę.
 • Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud
  Połóż się na lewym boku, opierając głowę na ręce zgiętej w łokciu. Zegnij prawą nogę i połóż ją na podłodze przed lewą. Unieś lewą nogę nad podłogę najwyżej jak potrafisz. Wolno opuszczaj. Powtórz dziesięć razy i zmień nogę.

Oczywiście zanim rozpoczniesz treningi warto, żebyś skonsultowała się z lekarzem lub trenerem fitness, który oceni czy zakres ćwiczeń jest dla Ciebie odpowiedni i czy nie doprowadzi do przemęczenia organizmu. Musisz także zdawać sobie sprawę z tego, że wyłącznie systematyczny trening pozwoli Ci pokonać cellulit raz na zawsze!

Dieta wspomagająca walkę z cellulitem

Istotnym elementem batalii toczonej przeciw cellulitowi jest dieta. Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Jak w przypadku większości problemów związanych z tkanką tłuszczową niezwykle istotne jest to, aby się nie objadać a posiłki spożywać regularnie, najlepiej pięć razy dziennie w małych porcjach. W diecie nie powinno zabraknąć owoców, warzyw i ryb, które należy spożywać przynajmniej trzy razy tygodniowo. Bogata w niezbędne w procesie walki z cellulitem witaminy dieta jest równie ważna jak regularne ćwiczenia. Jeśli do przygotowania posiłków używasz dużą ilość warzyw, to pamiętaj, że będą one znacznie zdrowsze i smaczniejsze, jeśli przygotujesz je na parze. Taki sposób obróbki sprawi, że warzywa nie stracą takich pierwiastków śladowych jak potas, który jest szczególnie ważny w trakcie walki z cellulitem. Spożywaj także duże ilości warzyw o właściwościach moczopędnych.

Kremy anty cellulitowe

Kosmetyki wspomagające walkę z cellulitem są bardzo popularne i szeroko dostępne, ale sam krem nie rozwiąże problemu pomarańczowej skórki. Kosmetyki przeznaczone do walki z cellulitem należy traktować wyłącznie jako środki wspomagające, wykorzystywane na przykład w trakcie masażu lub ćwiczeń. Aby znacząco poprawić skuteczność kremów anty cellulitowych warto się odpowiednio przygotować.

Pamiętaj, że:

 • Krem anty cellulitowy najlepiej wcierać w ciało po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana i lepiej absorbuje aktywne składniki
 • Przed nałożeniem kremu na cllulit warto najpierw wykonać masaż, może być to zwyczajny masaż uciskowy, który można wykonać przy pomocy szorstkiej rękawicy lub innych akcesoriów, które bez trudu można kupić w drogerii. Przeprowadzenie takich zabiegów z podziała jak drenaż limfatyczny pobudzający tkankę podskórną.
 • Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu po nałożeniu kremu możesz się na krótki czas owinąć folią spożywczą, co z całą pewnością poprawi efektywność anty cellulitowej kuracji.
 • systematycznie ścieraj martwy naskórek przy pomocy peelingu, dzięki temu prostemu zabiegowi poprawisz szybkość wchłaniania kremu.

Eteryczne olejki do walki z cellulitem

Do walki z cellulitem coraz częściej wykorzystuje się aromaterapię. Wśród olejków eterycznych pozwalających zmniejszyć ilość cellulitu należą:

 •  Olejek sosnowy – przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, wspomaga walkę z cellulitem.
 •  Olejek grejpfrutowy – ożywia i orzeźwia zmęczoną skórę.
 •  Yasmin – uważany jest za prawdziwego króla wśród olejków eterycznych. Właściwości antyseptyczne olejku , przyspieszają regenerację komórek.

Tabletki na cellulit

Wielu ekspertów uważa, że tabletki anty cellulitowe są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ walka z pomarańczową skórką powinna rozpoczynać się „od środka”. Ekstrakty roślinne, kwasy omega, witaminy i inne składniki mineralne są wobec tego dobrą i skuteczną propozycją dla wszystkich zmagających się z cellulitem kobiet.

Zaprezentowane powyżej metody pozwalają na przeprowadzenie naprawdę skutecznej batalii z cellulitem, ale pod warunkiem że wszystkie działania prowadzone są zgodnie z zaleceniami i wspólnie stworzą kompleksową kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *