Hipsterski płyn

W gorące dni lubimy chłodzić się w basenie, ale czy ktoś próbował biegać po jego powierzchni i nie topić się? Pozornie wydaje się to niemożliwe, przecież każdy wie jak zachowuje się woda kiedy próbujemy po niej chodzić, a przecież nie jesteśmy nadprzyrodzonymi istotami i trudno samemu powtórzyć cud Jezusa. Za to istnieje taki odmienny płyn, który umożliwia wykonanie tego zadania – niepotrzebna do tego ani trochę magii. Ciekawi?

Dlaczego tak się dzieje?

Wewnątrz basenu znajduje się specyficzna ciecz – płyn nienewtonowski. Płyny newtonowskie znają wszyscy – to zwykła woda lub olej. Ich ważna cecha to stała lepkość w takich samych warunkach czyli kiedy każemy im płynąć, nie są raz rzadsze a raz bardziej gęste. Inaczej mówiąc są one cały czas płynne, bez względu na to czy przelewamy je czy walczymy z nimi uderzając je. Z kolei płyny nienewtonowskie to tacy hipsterzy, nie chcą być podobne do nich, a wręcz są ich przeciwnościami. Warto zapamiętać, że ich lepkość jest jak kobieta – bardzo zmienna. Ich zachowanie się zależy od siły jaką użyjemy, jeśli uderzymy je mocno to nagle wolą być jak ciało stałe i dziwnie twardnieją zapominając o tym, że mają być w stanie płynnym. Po takim płynie można biegać i nie utonąć, ale należy to robić szybko i energicznie, z siłą uderzać w jego powierzchnię. W przypadku zatrzymania się płyn wokół stóp traci swoje specyficzne właściwości i zachowuje się jak zwykła ciecz – wtedy już człowiek tonie, jego nogi zanurzają się.

Każdy może sam w domu zrobić taki płyn– wystarczy mąka i trochę wody. Mąki musi być dużo więcej niż wody, a nasza mieszanina staje się płynem nienewtonowskim kiedy im szybciej będziemy mieszać, tym bardziej jest to trudniejsze, zaś przy powolnym mieszaniu widzimy mało gęstą ciecz. Popularne jest robienie kulek, które stają się cieczą, kiedy przestaniemy szybko ruszać nimi.

Ale zaraz, czy taki płyn nie istnieje naturalnie w naszym otoczeniu?

Pewnie nie raz chodziliście po plaży brzegiem morza. Taki mokry piasek staje się bardziej twardy kiedy próbujemy przejść. Jeśli chcemy przejść bardzo powoli i ostrożnie stawiamy stopy to jeszcze bardziej zagłębiamy się piasku. Pewnie nikt nie zastanawiał się, że taki piasek z dużą ilością wody ma właściwości płynu nienewtonowskiego. Innym przykładem z życia codziennego jest bita śmietana, gdyż jest ona mniej gęsta w czasie przelewania niż jak grzecznie przebywa w naczyniu. Podobnie zachowują się niektóre płyny do mycia naczyń, szampony do włosów, które łatwiej jest mieszać im szybciej to robimy.

Nauka a sztuka

Taki płyn można również ożywić i sprawić, że będzie sama skakać. Wystarczy umieścić ją na głośniku podłączonym ze wzmacniaczem. Nagle nasza mieszkanka zaczyna tańczyć.

One thought on “Hipsterski płyn

  1. Ciekawe 🙂 Nigdy nie myślałam o brzegu plaży pod takim kątem. Co jednak jeśli zatopimy się w takim płynie po szyję? Da się wyjść, czy potrzebna jest pomoc? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *