Młodzież narkopolska

Na świecie szokuje mnóstwo rzeczy. Co chwilę dochodzą do nas przeróżne wiadomości, które wprawiają w osłupienie. Dziś niepokoją dane dotyczące zażywania narkotyków wśród młodzieży.

Czym jest narkomania?

W encyklopedycznym ujęciu pochodzi z greckiego narke – czyli odurzenie, mania albo szaleństwo. Jest patologicznym zjawiskiem społecznym. Uzależnienie to spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).
Warto być świadomym tego, że narkomania prowadzi do poważnych zmian psychicznych pod postacią obniżenia uczuciowości wyższej, degradacji społecznej, zaburzeń krytycyzmu, osłabienia woli, kłamliwości. Często staje się przyczyną wejścia na drogę przestępczą.

(portalwiedzy.onet.pl)

Polska młodzież coraz częściej sięga po narkotyki

Dane udostępniane opinii publicznej są co najmniej niepokojące. Polska w Europie stała się “zieloną wyspą” w kwestii spożywania narkotyków wśród młodzieży. Dlaczego niepokojące? Dlatego, że o ile w Europie spożycie narkotyków spada to w Polsce wciąż rośnie i tendencja jest wzrostowa. Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii podają, że już co 3 nastolatek w wieku 17-18 lat przyznaje się do zażycia marihuany albo haszyszu. Potwierdzeniem tego, że Polacy coraz częściej sięgają po narkotyki są dane Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii- do spożycia marihuany przyznaje się już uczeń w wieku 15-16 lat.

Dlaczego młodzież zażywa narkotyki?

Jedną z najczęstszych przyczyn to nacisk rówieśników, co za tym idzie chęć dostosowania się do większości i nie odstawania od niej. U przyczyn zażywania narkotyków leżą również problemy emocjonalne z którymi nie radzi sobie jakaś jednostka. Oprócz tego wszystkiego wielu ludzi mówi, że zażywa narkotyki tylko okazjonalnie, a zażywanie ich sprawia im po prostu przyjemność. Grunt w tym, że mnóstwo młodocianych nie jest w stanie kontrolować tego, kiedy zabawa nieoczekiwanie zamienia się w uzależnienie.

Polska młodzież przoduje w Europie- w zażywaniu narkotyków

Badania Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii z maja 2013 wskazują, że w Polska zajmuje czołowe miejsca w Europie pod względem zażywania ecstasy i marihuany.
Aż 17,1 proc. młodych Polaków (brani pod uwagę byli ludzie w wieku15-34 lat) paliło marihuanę w ciągu 12 miesięcy od wykonywanego badania.
Mało tego, dostęp do narkotyków w naszym kraju określany jest jako łatwy. Co oznacza, że nielegalne substancje można załatwić w każdej chwili. Oprócz tego wszystkiego pojawia się mnóstwo nieznanych substancji, które określane są jako dopalacze.

Miejmy nadzieję, że nasza młodzież jest świadoma skutków, jakie niesie za sobą spożywanie narkotyków i branie ich traktuje jako jednorazową przygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *