Kofeina – fakty i mity

Na temat kofeiny zawartej w kawie powstało wiele mitów. Mówi się, że nie powinny jej spożywać osoby z nadciśnienie, że nie zaleca się jej kobietom w ciąży i że jest polecana dla tych, którzy potrzebują więcej energii. Czy opinie te rzeczywiście są prawdziwe? W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące kofeiny.

1. Kofeina znajduje się tylko w kawie – MIT

Kofeina zawarta jest łącznie w ok. 65 gatunkach roślin. Znaleźć ją możemy m. in. w guaranie, orzeszkach coli i kakaowcu.

2. Kofeina skutecznie pobudza – FAKT

Kofeina oddziałuje na korę mózgową, likwidując zmęczenie, poprawiając pamięć i koncentrację. Niestety efekt też jest krótkotrwały i znika w momencie, kiedy kofeina zostanie wydalona z organizmu. Kofeina sama w sobie nie wzmacnia organizmu, wyłącznie go aktywuje.

3. Kofeina jest szkodliwa dla zdrowia – MIT

Przyjmowanie kofeiny w rozsądnych dawkach, może mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Przykładowo wzmaga wydzielanie dopaminy, obniża w organizmie ilość substancji, która odpowiedzialna jest za reakcje alergiczne (histaminy), a także najprawdopodobniej zmniejsza ryzyko nowotworu i cukrzycy typu II.

4. Przy nadciśnieniu nie można pić kofeinowej kawy – FAKT

Wypicie kofeinowej kawy ma wpływ na poniesienie ciśnienia tętniczego i nie jest ona zalecana. Zdarzają się jednak przypadki, że kawa nie ma istotnego wpływu na wysokość ciśnienia. Natomiast w przypadku umiarkowanego spożywania, kofeina nie ma wpływu na rozwój nadciśnienia.

5. Kofeina powoduje niedobry składników pokarmowych – FAKT

Spożywanie kofeiny może mieć wpływ na wymywanie wapnia, szczególnie u osób, które przyjmują go bardzo mało. Zauważono również, że wypijanie większych ilości kawy ma wpływ na przyswajanie żelaza z diety, a także na wykorzystanie witamin z grupy B, magnezu i cynku.

6. Kofeiny nie można przedawkować – MIT

Bezpieczna, dobowa dawka kofeiny wynosi dla dorosłego człowieka mniej niż 300 mg na dobę. Spożycie 500 mg skutkuje przedawkowaniem, 2000 mg zatruciem kofeinowym. Niestety kofeinę przyjmujemy, nawet o tym nie wiedząc, często w napojach energetycznych, czekoladzie, a nawet lekach. Pobudzenie, problemy ze snem i rozkojarzenie mogą być sygnałem, że spożyliśmy jej zbyt dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *