Diamenty inwestycyjne – czy warto?

Diamenty od zawsze fascynowały ludzkość. Pomimo że – z chemicznego punktu widzenia – jest to zwykła, regularna odmiana węgla, rzadkość występowania diamentów, trudność ich pozyskiwania oraz niezwykłe właściwości ozdobne sprawiły, że już od starożytności są jednym z najcenniejszych i najdroższych znanych ludziom minerałów.

Czym jest inwestycja w diamenty?

Inwestycja w diamenty i inne minerały szlachetne, podobnie jak większość działań inwestycyjnych, polega na kupnie danego dobra – w tym wypadku diamentów inwestycyjnych – z nadzieją na wzrost ich wartości w przyszłości. W tym przypadku są to inwestycje długoterminowe. Diament, przy korzystnych wahaniach rynku, można sprzedać ze zwrotem kosztu zazwyczaj dopiero po dwóch, trzech latach, naprawdę opłaca się to jednak dopiero po sześciu.

Rynek kamieni szlachetnych niewątpliwie różni się zasadniczo od foreksu czy inwestycji walutowych. Nie jest aż tak płynny – o ile waluty można kupować i sprzedawać przez praktycznie cały czas, wyszukanie odpowiedniego diamentu do inwestycji, a potem – sprzedanie go z zyskiem, wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania. Diamenty jednak odwdzięczają się temu z nawiązką – ich wartości stabilnie rosną, niepodatne na większość zawirowań gospodarczych czy politycznych.

Czemu warto inwestować w diamenty?

Złoża diamentów są nieodnawialne. W przeciwieństwie do walut, które w teorii można “doprodukowywać” bez końca (chociaż nie jest to naprawdę dobry pomysł, o czym przekonali się Niemcy w latach 1923-1924), naturalnych diamentów może być jedynie tyle, ile już istnieje na Ziemi. Owszem, można produkować sztuczne diamenty, są jednak one przeznaczone głównie do celów przemysłowych i jako takie nie podlegają puli.

Oznacza to w praktyce, iż ceny naturalnych diamentów stale rosną, co związane jest z powolnym wyczerpywaniem się ich złóż. W ciągu ostatnich trzydziestu lat nie odnotowano spadku cen tych kamieni szlachetnych, a w czasie zaledwie trochę ponad pięćdziesięciu lat ich wartość wzrosła dziesięciokrotnie!

Rynek diamentowy jest od lat stabilny – niedawny kryzys gospodarczy jedynie w niewielkim stopniu wpłynął na jego wahania. Wiąże się to z olbrzymim zapotrzebowaniem na  diamenty w takich krajach jak Chiny czy Indie – popyt zdecydowanie przebija podaż. Ciągle rosnąca siła gospodarki Chin oraz apetyt bogatych Chińczyków na dobra luksusowe jest praktycznie pewnym rynkiem zbytu diamentów inwestycyjnych i nic nie wskazuje, aby przyszłość przyniosła jakiekolwiek zmiany.

Kolejnym czynnikiem warunkującym stabilność tego dość alternatywnego rynku jest fakt, że stosunkowo łatwo prześledzić zmiany na arenie związanej z wydobywaniem diamentów. Niemalże połowa potencjału wydobywczego świata pozostaje w rękach jednej korporacji – De Beers. Monopol na rynku niekoniecznie można nazwać pozytywnym zjawiskiem z gospodarczego punktu widzenia, jednakże zdecydowanie ułatwia pracę inwestorom, gwarantując jako-taką przewidywalność działań jedynego Wielkiego Gracza. Co prawda, Rosjanie pobąkują o zwiększeniu swojego udziału w wydobyciu złóż diamentów, jednak nawet jeśli udałoby się im się konkurować z De Beers, wysokie koszty eksploatacji oraz stale kończące się złoża uniemożliwiają związany z konkurencją spadek cen.

Ważnym dla inwestorów będzie także rok 2020, ponieważ dokładnie wtedy specjaliści przewidują wyczerpanie się sporej części aktualnie eksploatowanych złóż diamentów. Oczywiście, istnieją jeszcze kolejne, jednakże każdorazowe wyeksploatowanie do cna złoża oznacza konieczność budowy infrastruktury umożliwiającej wydobycie kolejnej partii kamieni szlachetnych. Im droższe będą nakłady firmy wydobywczej, tym bardziej cena diamentu będzie rosnąć. Należy pamiętać, iż wydobycie jednego karata (0,2 grama) diamentu wymaga przekopania się przez setki, jeśli nie tysiące ton rudy.

Czemu inwestycja w Polskim Domu Diamentów się opłaca?

Przede wszystkim, oferujemy niezawyżone ceny diamentów inwestycyjnych, wycenionych przez szanowanych ekspertów w tej dziedzinie. Warto pamiętać, iż każdy diament jest inny, wobec czego dla laika ich wycena może wydawać się trudna. Co więcej – w przypadku naprawdę rzadkich diamentów, jak kolorowe czy o niespotykanym szlifie, niekiedy w ogóle trudno jest wycenić ich wartość. Dlatego tak ważna jest fachowa opinia znawcy diamentów inwestycyjnych.

Nasi eksperci posiadają specjalistyczną wiedzę nie tylko odnośnie diamentów czy brylantów inwestycyjnych, ale także także znają specyfikę tego niszowego rynku i na bieżąco śledzą zmiany, aby z wyprzedzeniem informować klientów odnośnie prognoz związanych z ich inwestycjami. Spółka, do której należymy, posiada ugruntowaną pozycję na rynku inwestycyjnym, także związanym z walutami, co przekłada się na możliwość uzyskania pomocy przy wielu rodzajach inwestycji w jednym miejscu.

Od czego zależy wartość diamentu inwestycyjnego? Ile powinno się zainwestować w diamenty?

Szacuje się, że próg wejściowy w przypadku diamentów inwestycyjnych wynosi 50 tysięcy złotych. Diamentami rządzą prawa “4C”, oznaczające takie parametry jak:

 1. Masa (ang. carat, czasami opisywana po polsku po prostu jako “karat”
 2. Szlif (ang. cut)
 3. Barwa (ang. color)
 4. Czystość (ang. clarity)

W przypadku masy sprawa jest prosta – jeden karat oznacza masę diamentu inwestycyjnego równą 0,2 grama. Największy znany diament ważył zatrważające 3106 karatów, czyli 621,2 gramy! Po podzieleniu go uzyskano ponad 100 brylantów, wśród których największe – Wielka Gwiazda Afryki oraz Mała Gwiazda Afryki znajdują się w brytyjskich insygniach władzy królewskiej – koronie oraz berle.

Szlif uważany jest za najważniejszy parametr diamentu, bowiem nieudany szlif może sprawić, że znacznie straci on na wartości, natomiast dobry szlif zawsze podnosi cenę. Diamenty nieoszlifowane są warte zdecydowanie najmniej ze wszystkich.

Szlif dzieli się według pięciostopniowej skali:

 1. Doskonały (ang. excellent);
 2. Bardzo dobry (ang. very good);
 3. Dobry (ang. good);
 4. Zadowalający (ang. fair);
 5. Słaby (ang. poor).

Barwa diamentu jest natomiast skalą najbardziej rozbudowaną, oznacza się nią bowiem literami od D do Z. Diamenty typu D opisywane są jako “najczystsza biel”, co w praktyce oznacza, że kamień jest po oszlifowaniu praktycznie przezroczysty, bez żółtych poświat. Diamenty o barwie D są również diamentami najdroższymi, ze względu na wyjątkową rzadkość.

Im dalej w skali barwnej, tym kamienie stają się coraz to bardziej żółte. “Z” oznacza diament przyciemniony, w barwie szampańskiej.

Ostatnią skalą przy ocenie wartości diamentu inwestycyjnego jest jego czystość. Czystość diamentu wpływa na to, jak załamuje światło – zmiany wewnątrz diamentu nazywane są inkluzjami, na zewnątrz – skazami. Niektóre z inkluzji nie wpływają na odbiór diamentu gołym okiem – pierwsze trzy punkty skali zarezerwowane są dla inkluzji badanych pod lupą, w dziesięciokrotnym powiększeniu. Każda skaza czy inkluzja zmniejsza jednak wartość diamentu inwestycyjnego – oczywiście, najbardziej pożądane są kamienie zupełnie bez skaz.

Skala czystości diamentu:

 • LC – czysty pod lupą (ang. loupe clean)
 • VVS – bardzo, bardzo małe inkluzje (ang. very, very small inclusions)
 • VS – bardzo małe inkluzje (ang. very small inclusions)
 • SI – małe inkluzje (ang. small inclusions)
 • P – skaza widoczna gołym okiem (ang. pique)

Wartość diamentu jest wypadkową wszystkich jego cech. Dlatego też należy ostrożnie wybierać przedmiot swojej inwestycji. Dużą zaletą jednak jest to, że diamenty rzadkie (o wyjątkowej czystości, barwie itp.) zapewne pozostaną drogimi rarytasami niezależnie od przyszłego rozwoju branży wydobywczej. Warto pamiętać, że jedynie szlif zależy od pracy człowieka – zdecydowana większość ceny diamentu ustalana jest przez samą naturę.

Eksperci o inwestycji w diamenty – opinie

Już kilka lat temu Marta Prusik z Mennicy Polskiej wyrokowała:

 “Nie ma bezpieczniejszego sposobu na ulokowanie kapitału. Diamenty to najtwardszy minerał, są niemal niezniszczalne. Przy tym ich cena jest wyjątkowo stabilna. Ich wartość rośnie średnio o 10 proc. rocznie. Dotąd jednak większą popularnością wśród Polaków inwestujących w surowce cieszyło się złoto […] Wprawdzie firmy oferujące diamenty jako lokatę kapitału pojawiły się w Polsce już dziesięć lat temu, ale z ich usług korzystali nieliczni.”

(na podstawie: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/456677,diamenty-to-dobra-inwestycja-kupowac-w-polsce-czy-za-granica.html)

Do tej pory te przewidywania sprawdzają się. Na łamach Financial Times eksperci zapewniają, że lata 2017 oraz 2018 to świetny czas na zakup diamentów inwestycyjnych. Duże zapotrzebowanie na rynku zauważają za to specjaliści chińscy, którzy przewidują w najbliższym okresie nie tylko stały wzrost wartości tychże kamieni szlachetnych, ale też zwiększenie rynku obrotu diamentami w Państwie Środka o aż 13% w skali najbliższych dwóch lat.

W razie jakichkolwiek wątpliwości…

…nasza firma oferuje porady dotyczące diamentów inwestycyjnych, zapoznanie krok po kroku z rynkiem i pomoc przy wybraniu najlepszej lokaty oszczędności. Proponujemy najlepszą dostępną w Polsce cenę diamentów – przy stabilnym rynku, inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 2-3 lat, natomiast po 5-6 latach osiągnąć wymierne zyski.

Wbrew wcześniejszego zachwalania rynku diamentów inwestycyjnych, zdarzają się straty, zwłaszcza w przypadku przeszacowania wartości kamienia lub zbyt szybkiej sprzedaży. Przeszacowanie wartości diamentu jest możliwe zwłaszcza, gdy jubiler pobiera prowizję od oszacowanej ceny, natomiast zbyt prędkie pozbycie się inwestycji wynika z niewiedzy odnośnie tego, jaka marża jest naliczana przez sprzedawcę i ile należy odczekać, aby ta wartość się zwróciła.

Polski Dom Diamentów zapewni maksymalne możliwe bezpieczeństwo twojej inwestycji. Działamy długofalowo, z nastawieniem na wieloletnią współpracę z naszymi klientami, co sprawia, że możemy zaproponować najlepszą cenę, a także dodatkowe benefity związane z byciem naszym stałym klientem.

Masz pytania dotyczące diamentów inwestycyjnych? Ciekawią Cię realia tego rynku, perspektywy na najbliższe lata? Chcesz pogłębić swoją wiedzą dotyczącą diamentów, dopytać o szczegóły naszej oferty lub o poradę dotyczącą inwestowania? Skontaktuj się z nami na za pośrednictwem poniższego formularza kontaktowego. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *